fbpx

Hýčkání

Rituály ženského hýčkání

Nápad sepsat tento článek jsem dostala, když jsem u nás doma pozorovala malé holčičky, jak si nekonečně dlouho společně hrají s hřebeny, náušnicemi a korálky. Malují si oči, vyčesávají si drdoly, zdobí se sponkami a různě se krášlí. Naprosto přítomně vydrží jedna druhé česat vlasy, tvořit drdoly a donekonečna si zkoušet mé šperky a líčidla. Nutno říct, že při obvyklé každodenní hygieně svou dceru s hřebínkem velmi často honím po bytě a sponky jí secvaknu většinou pouze v nestřeženém okamžiku při nějaké hře.

Přistihla jsme se, že jim trochu závidím a zasnila jsem se, jak by bylo užitečné a nesmírně příjemné si takovou hýčkací péči dopřávat také v dospělosti a přidat k tomu rituální nádech a práci se záměrem. Naše tělo jest naším chrámem, tím nejvzácnějším, co nás nese a učí nás prožívat život naplno. Zaslouží si být uvolněné, otevřené, plynoucí a plné (sebe)lásky. Pravděpodobně chodíme na kosmetiku, pedikůru, manikůru a ke kadeřnici. Ale to, co zažíváme, když se skutečně zastavíme a dáme našemu tělu v péči plnou pozornost, se z těchto salonů většinou vytratilo. Jedná se o prostý fakt “údržby”, možná krátkodobý odpočinek na lehátku nebo nad časopisem. O tom ale nebude v tomto článku řeč. Stejně jako se rituály vytratily z našeho života a často zůstává jen prázdná schránka v duši, tak se vytratilo ženské hýčkání a péče o naši smyslnost. Zamyslela jsem se, možná lépe řečeno “zasnila jsem se” a s pohledem na různé obrázky ženských lázní, přináším níže nápady a inspirace z vlastní zkušenosti, z ženských kruhů, které vedu a kde je ženské hýčkání na programu dne. 

Oleje

Vonné oleje jsou naprostý základ. Masáže a natírání vonnými oleji patří k dávným ženským pokladům péče o tělo, duši a srdce. Vůně pronikají přímo do našeho limbického mozku a způsobují libé pocity. Skrze libé pocity se uvolní tělo a mysl se povznese.

Při výběru vůně je potřeba řídit se opravdu vaším nosem. Voní nevoní. To, co voní nás také léčí. Přidat kapičku oblíbeného oleje do vany se záměrem očištění, pohlazení nebo spočinutí v míru našeho srdce je blahodárným rituálem, který nás krásně zregeneruje. Stejně tak si můžete namíchat vlastní koupelový či tělový olej. Jednoduchým smícháním nosného neutrálního oleje a přidáním několika kapek esenciálního oleje. Opět záleží na záměru vaší vonné alchymie, ale pokud to má být olej např. vyživující vaší ženskou podstatu, lze zapojit sílu úplňkového měsíce a olej nechat přes noc nabít na měsíčním světle s modlitbou pro váš záměr. Nechte se vést vaší intuicí, nápadů může přijít spousta. Osobně upřednostňuji míchat olej vždy čerstvý do malé skleničky a natírat si jím důležitá centra ženské energie. Oblast pánve a srdce nevynechám nikdy. Poslední dobou čím dál častěji zahrnuji také masáž plosek nohou, aby se mi pěkně našlapovalo a zůstala jsem spojená pevně se Zemí.

Pro ženské sycení těla ráda používám esenciální olej z gerania, pačuli, růže, myrhy, benzoe nebo ylang – ylangu. Bylinka, která vždy pohladí je levandule.

To, co jsem si zamilovala na první pohled i čich jsou oleje české, ručně vyráběné bio kosmetiky JAGAIA.

Jsou doslova napěchovány nádhernou energií. Tvořeny v radosti, uprostřed lesů a překrásně voní. Pro výrobu jsou zde použity jen ty nejlepší za studena lisované oleje, pokud je možné tak v BIO kvalitě. V olejích jsou také krystaly, které přináší olejům unikátní vibraci a jsou vždy tvořeny se záměrem.

Jemné masáže, hlazení a otlapkávání jsou pro tělo lahodné. Nejde jen o to se v rychlosti něčím “namazat”. Zcela jiná kategorie je najít si prostor, čas a sebepéči nebo si užít vzájemnou péči žen např. po sauně. Tělo potřebuje dotek, něhu a pozornost. Dejte si jej sama nebo poproste o sdílení takového hýčkajícího časoprostoru několik svých kamarádek. Stejně jako si dívenky u nás doma česají vlasy a zdobí se, i vy můžete. Můžete takový den nebo večer pozvat pravidelně do vašeho kalendáře a nechat tělo, aby si na pěstící péči zvyklo. Uvidíte, že si zvykne velmi rychle, snadno a bude vás každý měsíc nabádat k opakování.

Rituální očista a léčení joni

Energetické vajíčko a léčení joni. Používání energetického vajíčka je známo již ze stare Číny, kde tajemství této praxe ukrývaly královny a konkubíny.

Cvičení s jadeitovým vajíčkem bylo praktikováno pro zlepšení zdraví, udržení životní energie, posilování PC svalu a zvýšení rozkoše. Obecně cvičení s energetickým vajíčkem posiluje pánevní dno, zvyšuje libido, omlazuje vnitřní prostředí joni, oživuje sliznici, léči poporodní fyzická a energietická zranění a přirozeně stahuje naši pozornost dovnitř našeho “království”. Využít můžete jakékoliv polodrahokamy, každý má jinou energii a odlišný záměr pro léčení. Růženiny se používají pro uzdravení joni a podporu sebelásky. Jadeit je úžasně jinový kámen, podporuje esenci ženy. Jaspisy a jiné červené kameny podporují uzemnění a zlepšují menstruační cyklus.

Velmi pěkný článek o vajíčkách a jejich použít si můžete přečíst na stránkách Kalíšek.

Osobně chodím nejraději s vajíčkem spát a pojímám to jako svou snivou praxi se záměrem léčení jemněhmotné úrovně mého těla a joni a stimulace vnitřníhé vnímání. Během dne pro mě vajíčko funguje jako úžasná “zátka energie”, kterou podpořím jenmnou pulsací a stahy pánevního dna, kdykoliv si vzpomenu. Pociťuji, že mi energie neodchází z těla ven, ale velmi jemně koluje uvnitř. Kdykoliv jsem unavená, nebo vím, že budu mít dlouhý den, ráda využívám vajíčko I pro tyhle účely. Cítím, že mě energetizuje zevnitř. Ale myslím, že každý kámen má jiné účinky, pro někoho může být používání vajíčka na začátku intenzivní zkušeností, která pohne vašimi emocemi, takže I tady platí, všeho s mírou a především pocitem laskavosti k sobě. Když cítím, že mám dost, že mi to stačí, vajíčko vyndavám bez ohledu na mé plány.. A ještě jedna zkušenost ke sdílení. Při zavádění vajíčka je potřeba být uvolněná a pěstovat svůj vnitřní I vnější úsměv J

Rituální hýčkání dle Luny

Využívám ráda koncept čtyř fází měsíčního cyklu k uchopení pravidelné rituální péče těla. Každá máme cyklus postavený různě a také se různě proměňuje. Nejčastější a nejvíce v souladu s přírodou je ovulace ženy v období úplňku, menstruace naopak v období novolunní. Není tady až tak důležité využívat přesné ladění cyklu s fázemi měsíce (ikdyž je to samozřejmě větší soulad a podpora s přírodním rytmem), jako využívat samotné fáze vašeho cyklu. V předovulační fázi tj fázi hned po menstruaci, je dobré si dopřát voňavý peeling celého těla a dokončit tak očistu těla a start do nového cyklu. V čase ovulace doporučuji zahrnout do hýčkání vaše ňadra. V premenstruační fázi využijte sílu bylin ve spojení s vaginálním napařováním. Během menstruace pak nezapomeňte doplnit živiny a dbát o správnou výživu krve.

Přibývající měsíc panny

Jak jsem se zmínila výše, fáze panny přichází po skončení menstruace. Období můžete podpořit nějakým přírodním peelingem ze soli nebo drcených mandlových skořápek smíchaných s olejem. Peeling se používá na vlhkou pokožku a po důkladné masáži celého těla se opláchne vodou. Zůstává pocit čerstvé a pěkně promazané kůže. Vaše vnitřní Panna je připravená na akční kroky ve světě J

Návod na výrobu domácího peelingu jsem dostala recept od své známé a aormaterapeutky Petry Torové.


Očistný tělový peeling 

Sklenička s patentním uzávěrem nebo ozdobná zavařovací sklenička

80 g růžové himálajské soli

30 g jojobového oleje (můžete použít i jiný za studena lisovaný olej)

5 kapek éterického oleje (éo) Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

5 kapek éo Levandule (Lavandula angustifolia)

2 k éo Citronella (Cymbopogon winterianus)

Použijte na vlhkou pokožku a očistěte se od hlavy až po paty!


Úplňková bohyně

Ženská ňadra jsou symbolem mateřství a symbolem ženství a v tento ovulační čas nabízím pro inspiraci intutitivní masáž prsou.

Masáž dekoltu a prsou je uvolňující, příjemná, relaxačně-harmonizační masáž. Při této masáži je možné relaxovat, i procítit svoje ňadra jako část svého ženství a dokonale se tak s nimi spojit. V průběhu masáže se ženy nejednou dostávají do stavů absolutního přijetí a dle slov některých z nich, do stavů ”nepopsatelného blaha”.

Pro masáž a péči o prsa existuje dokonce překrásný olej Ňadroleum.

Masáž dekoltu a prsou může být pro ženu hodně léčivá. Díky ní může žena uvolnit napětí , bolest nebo tlak, které se během života podařilo nastřádat a znovu se tak otevřít potěšení. V průběhu masáže je nadosah srděční centrum, centrum naších emocí, lásky i bolestí. Masáž tak působí blahodárně na celou ženskou psychiku a krásně uvolňuje srdeční oblast. Masáž prsů provádějte přibližně 15 min a velmi léčivý účinek přináší masáž od ženy. Můžete poprosit i svého partnera, ale je nutné dopředu požádat o jemný dotek, spíše o hlazení.

Ubývající srpek čarodějky

V týdnu před menstruací je skvělá jóni napářka. Můžete ji provádět pravidelně dva až tři dny po sobě nebo v případě, že nemáte žádné komplikace, stačí pouze jeden den před započetím periody. Je to přirozená příprava na očistu, která se spouští s menstruací.

Napařování yoni je staré ošetření pro ženy používané mayskými porodními bábami a tradičními léčiteli ve Střední a Jižní Americe. Já jsem se s touto technikou setkala v Austrálii v kurzu Arvigo mayských břišních masáží a moc se mi líbila. Pára je výborná na bolestivou či vynechávající menstruaci, cysty vejcovodů, nárůstky na děložním čípku a jako obecná zdravotní prevence těchto potíží.

Jóni napařování je velmi jednoduchý proces, ke kterému potřebujete vodu, bylinky, deku, židli a zhruba hodinu času. Pokud máte oregano, bazalku, měsíček a rozmarýn na zahrádce, nasbírejte dvě hrsti čerstvých lístků a stonků (volně naplněná cca litrová sklenice). Použijte jeden druh nebo jakoukoliv kombinaci výše uvedených bylin. Pokud používáte byliny sušené, potřebujete asi 30 gramů sušených rostlin. Dalšími bylinami vhodnými pro napařování jsou listy lopuchu, srdečník obecný, heřmánek, řebříček, jitrocel, levandule a tymián. Všimněte si, prosím, že nepoužíváme esenciální oleje v tekuté formě, protože jsou pro tyto účely příliš koncentrované. Bylinky vhoďte do dvou litrů vody a na mírném plameni vařte 10 minut pod pokličkou. Pak nechte dalších 5 minut louhovat.

Odstavte hrnec z plamene a umístěte jej pod židli, která má výřezy v sedadle. Proutěná, dřevěná nebo plastová zahradní židle bude postačující. Některé ženy dávají přednost používání toalety, hrnec umístí do mísy, ale je zde riziko sklouzávání. Od pasu dolů se svlékněte, včetně spodního prádla. Sedněte si nad bylinkový výluh a od pasu dolů se přikryjte dekou, která zabrání unikání páry. Ujistěte se, že vám vyhovuje teplota páry a zároveň, že na vás netáhne studený vzduch. Pokud je teplota příliš vysoká, hrnec na chvíli odsuňte a po chvíli znovu zkuste, zda je teplota přijatelnější. Některé ženy říkají, že již po několika minutách cítí chuť bylinek na jazyku. Další deku si můžete přehodit přes ramena a také se ujistěte, že máte chodidla v teple, buď na koberci anebo si oblečte teplé ponožky. Parní lázeň trvající zhruba 20 minut přivádí léčivé teplo s očistnými bylinnými silicemi do dělohy, děložního čípku a vaječníků.

Po ukončení napařování byste si měla ideálně na hodinu lehnout do postele pod teplou přikrývku nebo alespoň zůstat v teple a klidu. Nejlepší čas na napařování je těsně před spaním.
Inspirující článek s obrázky můžete shlédnout na webu mateřství-srdcem.

Tip pro zjednodušení napářky je dřevěné prkénko, které si můžete pořídit zde:

Novolunní a výživa krve

Čas menstruace je rituálem sám o sobě. Dopřát si ticho, klid a čas na fyzickou i emoční očistu těla je v dnešní rychlé době čím dál náročnění úkol, ale věřte mi, že když si jej dopřejete a půjdete s rytmem svého těla, načerpáte energii pro celý nastávající cyklus. Pokud se nyní cítíte více unavená, bez energie, rozbolavělá, je pro vás důležitá výživa a každodenní elixir pro dobrou krev. Zdravá krev je nesmírně důležitá, neb vyživuje orgány, obsahuje živiny a hormony, které jako řeka přináší naším orgánům. Během menstruace potřebujeme mít dostatek sil na ztrátu krve a krev doplňovat a vyživovat.

Bylinné odvary vhodné při menstruaci: levandule, měsíček, kozlík, kontryhel, meduňka

Ženský elixir na posílení jinového aspektu ťingu a krve (dle Ingi Bylinkiny)

2 polévkové lžíce anděliky čínské

3 černé a 5 červených plodů datlového “jujube” (ziziphus jujube)

3 polévkové pazvonku dangshen

5 plodů longanu

hrstka plodů kustovnice čínské

3 plátky čerstvého zázvoru

5 hrníčků vody

(Bohužel zatím neexistuje obchod, kde lze všechny ingredience koupit najednou, nebo ho neznám, nicméně je v ČR vše dostupné.)

Bylinky omyjeme, v keramické nebo kameninové nádobě přivedeme vodu k varu. Přidáme kořen anděliky, jujube, pazvonku. Vaříme 3 min, stáhneme plamen, hrnec částečně přikryjeme a 2 hodiny necháme táhnout. Na posledních 15 min přidáme longa, kustovnici a zázvor.

Na úplný závěr nabízím modlitbu, kterou si můžete pokaždé předříkat, když budete rituálně hýčkat vaše ženství ať už s jakoukoliv metodou výše uvedenou a tím uzavřít váš posvátný čas:

“Žehnám svým očím, aby kolem sebe viděly krásu,

žehnám svým ústům, aby líbaly své milované,

žehnám svým prsům, které jsou klenoty bohyně,

žehnám svému srdci, aby milovalo a bylo milováno,

žehnám svému lůnu pro posvátný dar života a posvátné krve,

žehnám své jóni, aby přijímala s láskou,

žehnám svým kotníkům, které jsou žensky půvabné,

žehnám svým chodidlům, aby kráčely v lásce po této zemi.”

Péče o sebe je vyjádřením lásky k našemu tělu a naší ženské I mužské podstatě. Rituál je výjímečný v tom, že je v něm vždy obsažen záměr. Pamatujte, že energie následuje váš záměr a proto, když se rozhodnete opečovat samy sebe vědomě, vnímejte plně své myšlenky, svůj tok energie, svůj dech a následujte váš záměr sebe-lásky.. Hodně jemnocitu a laskavosti přeji!